Október 23-án a Debreceni Egyetem melletti 1956-os emlékműhöz hirdette meg ünnepi megemlékezését Debrecen önkormányzata. Az eseményen beszédet mondott Pósán László (Fidesz) országgyűlési képviselő, a parlament kulturális bizottságának elnöke, aki nem mellesleg az egyetem történészprofesszora is.
A Nyugat kilencszer, Oroszország egyszer sem szerepelt
A politikus a 2021-ben privatizált felsőoktatási intézmény központi épülete mellett, a hivatalos résztvevőkön kívül legfeljebb pártucat érdeklődő szeme láttára és füle hallatára egy erősen aktuálpolitizáló, a Fidesz legújabb üzeneteit magában foglaló beszédet olvasott fel, amit már csak a szövegben elhangzott, vagy épp el nem hangzott egyes szavak gyakorisága is jól szemléltet:
Nyugat: 9-szer
szovjet/Szovjetunió: 8-szor
Gyurcsány: 8-szor
Brüsszel: 6-szor
Amerika: 4-szer
Moszkva: 2-szer
orosz/Oroszország: egyszer sem
A képviselő egy
Szolzsenyicin
idézetet követően beszélt a második világháború utáni kommunista hatalomátvételről, majd az 1956-os forradalom első napjának debreceni és budapesti eseményeiről. A kormány Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatos narratíváját alátámasztandó, Pósán hosszasan ecsetelte, hogy a forradalmárok valójában békét akartak, azt szerették volna, ha az USA és a Szovjetunió tárgyalnak egymással Magyarország független státuszának nagyhatalmi garanciáiról.
A politikus azt állította, hogy az amerikai kormány által működtetett Szabad Európa Rádiónak a nyugati beavatkozással kapcsolatos hazug ígéretei miatt magyarok haltak meg. Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy
egy amerikai kutatás a rádió archívumában egyáltalán nem találta nyomát
a fideszes képviselő által említett biztatásoknak.
Tizenkét év után sem stimmel
Pósán úgy próbált történelmi párhuzamot vonni a kommunista terror és a 2006-os rendőrattak közé, hogy Gerő Ernő 1956-os MDP-s első titkárt citálta: „hazudtunk reggel, hazudtunk este, hazudtunk minden hullámhosszon”, majd ezt feleltette meg a hírhedt gyurcsányi mondatnak: „hazudtunk reggel, éjjel, meg este”. A kísérlet során azonban komoly hibát vétett, hiszen az első idézet nem Gerőtől, hanem Örkény István írótól származik. A Basahalom boulevard blog 2010-es írása tanúskodik arról, hogy a történészprofesszor egészen elképesztő módon már másodjára követte el ezt a tévesztést, ugyanis az akkori beszédében is összekeverte a két személyt.
Külföldi ügynökök és a szülő férfiak
A politikus nem felejtette el megemlíteni a hetek óta tartó pedagógus- és diáktüntetéseket, amelyek hátterében egy külföldről finanszírozott aktivistahálózatot sejt. Arra is kitért, hogy szerinte a Fidesz-közeli személyeket és fideszes politikusokat a soraikban tudó kuratóriumok alá kiszervezett egyetemekkel megvalósult az 1956-ban követelt egyetemi autonómia.
Pósán abszurdnak nevezte továbbá, hogy az Európai Parlament határozatot fogadott el arról, hogy a férfiak szülhetnek. (Valójában sosem szavazott ilyesmiről az EP, még javaslatként sem szerepelt a testület előtt.)
Putyini propaganda és dollárbaloldalozás
A politikus a beszéde végén kifejtette, hogy míg 1956-ban a Szovjetunió és a kommunisták taposták sárba a nemzeti értékeinket és a függetlenségünket, ma Brüsszel és a „dollárbaloldal” szeretné ugyanezt megtenni, ezért szerinte folytatni kell az akkor megkezdett küzdelmet. A magyarországi fellépésének stílusa miatt kritizálta David Pressman amerikai nagykövetet, majd a biztonság kedvéért megismételte egyik legfontosabb mondandóját (amely egybeesik a kormány által az ukrajnai háborúval kapcsolatban hangoztatott, az ukrán ellenállás támogatása helyett a mielőbbi békét szorgalmazó, ezzel a putyini propagandát megtámogató érveknek): „Ma is a szabadság és a béke jelenti azt a körülményt, ami lehetőséget kínál a problémák rendezésére, megoldására. 1956-ban a forradalmárok ugyanezt szerették volna elérni. Legyen béke és egyetértés. Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!” – mondta, majd levonult a színpadról a megjelent politikustársai, állami és önkormányzati szervezetek, valamint egyéb Fidesz-közeli formációk tapsa közepette. Elsősorban ők vettek részt a koszorúzásban is, amelytől minden ellenzéki párt távol maradt, ott volt azonban a közgyűlési képviselettel rendelkező Civil Fórum egyesület.