Féléves rendezvénysorozat keretében arra emlékszik most Debrecen, hogy 1849 januárjában idemenekült a kormány és az országgyűlés, s ennek okán öt hónapig ideiglenes főváros volt a cívisek hona. A jelenben is öntudatot erősítő visszatekintés része lehetett volna, ha néhány közterület át- vagy elnevezése is a dicső múltnak ezt a fejezetét idézi, ám abban a polgármesteri előterjesztésben, amit január 24-én tárgyal a város közgyűlése, efféle tervezet nem szerepel. Lesz Vizsla utca, Tündérlak utca, Hiúz utca, Rozsos utca, Ezerjó utca, de közterületet neveznek el Dely Mátyásról , a város első állatorvosáról, illetve az öt éve elhunyt Görömbei András irodalomtörténész professzorról is.
Öngerjesztés elve
A javaslatok között két – Debrecenben üzemmel rendelkező – cég kérelmének elfogadása is szerepel. A Continental Powertrain Hungary Kft. az új debreceni gyárához vezető közterület elnevezését Jedlik Ányos utcának kéri. A külföldi cég részéről ez nemes, a magyar tudomány előtt tisztelgő gesztusnak is tekinthető, hiszen Jedlik Ányos „nevéhez fűződik többek között az első villanymotor megalkotása, az öngerjesztés elve, a dinamóelv első leírása és a feszültségsokszorozás felismerése” – ahogy az Papp László polgármester előterjesztésben is olvasható.
A Krones Hungary Kft. részéről érkezett javaslat azonban már többek felháborodását kivívta, illetve nem is maga a kérelem, hanem az, hogy ennek eleget kíván tenni a debreceni képviselőtestület. A cég azt szeretné, hogy egy utca a vállalatról kapja a Krones nevet, vagy pedig a cég alapítójáról, Dr. Hermann Kronsederről nevezzék el a közterületet. „Dr. Hermann Kronseder mérnök 1949-ben alapította meg az akkor félautomata jelölőgépek gyártására szolgáló céget és 2010-es elhunytáig a vállalat mindennapjainak részese volt” – olvasható az előterjesztésben, ami Hermann Kronseder utca elnevezést javasolja a közgyűlésnek elfogadásra, s nem kétséges, hogy így is fog történni, hiszen nem volt még olyan polgármesteri előterjesztés, amire a fideszes többségű testület ne adta volna az áldását.
Megvédik Magyarországot?
A közgyűlés kulturális bizottsága is tárgyalta az utcanévadásokat, erről Tóth Tamás , a bizottság LMP-s külső (nem képviselő) tagja írt felháborodva a Facebook-oldalán. „A Fidesz nemcsak gazdasági, hanem a kulturális térben is kiszolgálja a külföldi érdekeket. (…) Debrecenben, de egyáltalán Magyarországon eddig az efféle névadás nem volt jellemző: nem is nevezetes, nincs is kötődése a városhoz, de hát a német cég kérte. Az, hogy most mégis a Bizottság elé kerülhetett ez a javaslat, nem más, mint kulturális öngyarmatosítás. Attól a Fidesztől, amely párt már nem is tudom hány éve azt nyomatja a közpénzekkel kitömött médiájában, arról tájékoztatnak minket az óriásplakátjaikon, hogy ők megvédik Magyarországot. (…) Innentől kezdve bármely külföldi cég jogosan várhatja el, hogy az ő alapítóikról is legyenek a városban utcák elnevezve. Így várhatóan nem kell sokat várni a Franz Josef Popp (BMW alapító) utcára, a James Truchard (NI alapító) közre, a Dr. Günther Friedländer (TEVA) sugárútra és a McDonald testvérek terére.”